Architektura i nowoczesne budownictwo – Nauka za następną generacją budynków z drewna

Test wstrząsów UC San Diego | Zdjęcie: w czasach, gdy inżynierowie, projektanci i budowniczowie muszą znaleźć rozwiązania dla ograniczonego zasobu środowiska, nowa technologia drewna, materiały i nauka przyspieszają wysiłki w celu zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności strukturalnej.
Międzynarodowy kodeks budowlany wymaga wszystkich systemów budowlanych, niezależnie od użyte materiały, aby osiągnąć ten sam poziom standardów bezpieczeństwa i higieny.
Kody te od dawna doceniają wydajność drewna i umożliwiają jego zastosowanie w szerokim zakresie budynków mieszkalnych i niemieszkalnych o niskim i średnim rozmiarze.
Ponadto drewno często przewyższa stal i beton pod względem wytrzymałości, trwałości, bezpieczeństwa pożarowego, parametrów sejsmicznych i zrównoważonego rozwoju.
między innymi jakościami.
Wytrzymałość i wytrzymałość Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych znanych ludzkości.
Rozległe badania i udokumentowane doświadczenia doprowadziły do kilku sprawdzonych strategii mających na celu zapewnienie, że budynki z drewna osiągną pełny potencjał w zakresie długowieczności.
Produkty z drewna nowej generacji, znane również jako drewno masowe, oferują wyjątkową stabilność i wytrzymałość, dzięki czemu drewno stało się realnym wyborem do stali lub betonu w wielu zastosowaniach budowlanych.
Produkty takie jak drewno laminowane paznokciami (NLT), drewno krzyżowane (CLT) i drewno klejone warstwowo (glulam) umożliwiają również zwiększenie stabilności wymiarowej, wytrzymałości i wszechstronności projektu w celu udoskonalenia szczegółów projektu.
Zdjęcie: Skidmore, Ownings & Merrill Istnieją niezliczone przykłady konstrukcji drewnianych na całym świecie, które mają kilkaset lat, powiedział Eric McDonnell, współpracownik w KPFF Consulting Engineers.
Tutaj w Stanach Zjednoczonych znajdują się stare, ciężkie budynki z drewna, mające ponad 100 lat, które są wykorzystywane do celów twórczych.
Jeśli jest to odpowiednio chronione i utrzymywane, nie ma powodu, dla którego budynki z drewna nie będą w stanie zapewnić takiego samego poziomu trwałości i trwałości.
Bezpieczeństwo przeciwpożaroweGdy znajdują się odpowiednie systemy przeciwpożarowe, ogień można skutecznie kontrolować w budynkach z drewna.
Analiza projektowa i inżynieryjna wraz z badaniami branżowymi pokazuje, że drewno nie tylko spełnia surowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, ale często je przekracza.
Masowe drewno, w szczególności, umożliwia naturalną odporność ogniową poprzez naturalny proces zwęglania.
Stal przewodzi ciepło i traci wytrzymałość nawet w ogniu o niskiej temperaturze.
Dodatkowo, nowe budynki z drewna ukrywają stalowe śruby utrzymujące belki w drewnie, tworząc warstwę ochronną nad stalą.
Zdjęcie: FPInnowacje Strategie pożarowe muszą zapewniać wymagany poziom bezpieczeństwa na każdym etapie procesu projektowania, od budowy budynku do obłożenia, powiedział Robert Gerard, starszy inżynier straży pożarnej w Katerra.
Poprzez skrupulatny projekt i wdrożenie.
a także edukacja peer-to-peer wśród profesjonalistów z branży.
pracujemy nad wykazaniem wyjątkowej skuteczności ognioodpornej drewna.
Skuteczność sejsmiczna Nie można zapobiec trzęsieniom ziemi, ale rozsądne projektowanie i konstrukcja oparte na badaniach, testowaniu i zgodności z wymaganiami dotyczącymi kodu budynku mogą zminimalizować ich skutki.
W Ameryce Północnej, gdzie konstrukcja szkieletowa jest powszechna, zalety sejsmiczne drewna są często przypisywane jego lekkim, redundantnym ścieżkom obciążenia, plastycznym połączeniom i detalom.
5 warstwowy stos CLT | Zdjęcie: FPInnovations Siły sejsmiczne są proporcjonalne do ciężaru konstrukcji, a drewno jest znacznie lżejsze niż stal czy beton – powiedział Benton Johnson, współpracownik w Skidmore, Owings & Merrill.
Te lżejsze budynki z drewna oznaczają mniejszy ładunek fundamentów i lepszą konstrukcję w przypadku zdarzeń sejsmicznych.
Zrównoważony rozwój Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie wzrasta popyt na materiały budowlane i zapotrzebowanie na zrównoważone, tanie mieszkania w rozległych obszarach miejskich.
Przy rosnącej presji na zmniejszenie śladu węglowego w środowisku budowlanym projektanci i deweloperzy budynków coraz częściej dążą do zrównoważenia funkcjonalności i celów kosztowych przy zmniejszonym wpływie na środowisko.
Drewno dostarcza bardziej ekonomicznie i środowiskowo i może pomóc w osiągnięciu tej równowagi.
Co więcej, drewno jest jedynym materiałem budowlanym z zewnętrznymi programami certyfikacji, które mają na celu sprawdzenie, czy produkty pochodzą z zasobów zarządzanych w sposób zrównoważony i odnawialny.
Regenerujący las – Plum Creek Oregon Ważne jest, aby robić postępy w drewnianych budynkach, ponieważ potrzebujemy bardziej zrównoważonych materiałów budowlanych.
i więcej systemów budowlanych, które mogą budować gęstość w naszych miastach w zrównoważony sposób, powiedział Joe Mayo, architekt w Mahlum.
Przy odpowiednich technikach projektowych i zasobach, możliwości drewna są praktycznie nieograniczone, zapewniając budynki, które będą dobrze działać dla właścicieli, użytkowników i środowiska.
przez wieki.
[hasła pokrewne: mrówka sulęcin, mrówka strzelno, mrówka zduńska wola ]

Powiązane tematy z artykułem: mrówka strzelno mrówka sulęcin mrówka zduńska wola